Küresel Akıllı Telefon Sevkiyatlarında Samsung Bir Kez Daha Liderliği Ele Geçirdi

Apple’ tarafından 2023 yılında kısa bir süreliğine geride bırakılan Samsung, bir kez daha küresel akıllı telefon sevkiyatlarının çoğunda tahtı tekrar elde etti. IDC Mobile Phone Tracker‘ın 2024 yılının ilk çeyreğine dair araştırması, Samsung’un 2010’dan beri sahip olduğu liderliği geri aldığını gösteriyor.

Samsung’un birinci çeyrekte dünya çapında 60,1 milyon adet akıllı telefon sevk ettiği bildiriliyor ve bu da pazar payının yüzde 20,8’ini temsil ediyor. Apple ise pazar payının yüzde 17,3’üne karşılık 50,1 milyon adet akıllı telefon sattı. Her iki şirket de 2023’ün birinci çeyreğine göre bir düşüş görse de Apple’ınki (yüzde -9,6) Samsung’unkinden (yüzde -0,7) çok daha belirgin olarak karşımıza çıkıyor. İlk beş marka, 2023’ün tamamında olduğu gibi birinci çeyrekte de aynı kaldı. 40,8 milyon adetle Xiaomi üçüncü, 28,5 milyon adetle Transsion dördüncü ve 25,2 milyon adet sevkiyatla OPPO beşinci sırada. Transsion’ın OPPO’yu geride bırakarak dördüncü sıraya yerleşmesi de dikkat çekici.

IDC, bu rakamları akıllı telefon pazarının güçlendiğinin bir göstergesi olarak gösteriyor. Ayrıca, 5 şirket arasında güç değişimi görülüyor ve bu durumun büyük olasılıkla devam edeceği ön görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x